10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü nedeniyle Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından ‘İntiharla Mücadele için Yaşama Anlam Katmak’ adlı konferans düzenlendi. 10 Ekim 2019 tarihinde 15 Temmuz Milli İrade Salonunda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak yazar Yasemin Şenyurt katılırken üniversitemiz akademik ve idari personelleri ile öğrenciler yoğun katılım gösterdi.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan konferansta açılış konuşmasını Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Hilal Seki ÖZ yaptı. ÖZ, konuşmasında etkinliği düzenleme amaçlarına değinerek konuklara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Dr. Öğretim Üyesi Hilal Seki ÖZ’ün konuşmasının ardından Kırşehir EAH’ne bağlı TRSM danışanlarından Hasan Türkmenoğlu ’35 Yaş Şiiri’ni okudu. Daha sonra Tıp Fakültemiz Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Şafak Taktak ‘Travma ile Büyüme‘ adlı sunumunda başımıza gelen zorlu yaşam olaylarının, aynı zamanda bizleri güçlendiren olgular olduğuna vurgu yaptı.

http://dosyayukleme.ahievran.edu.tr/dosyalar/FOTO_1.jpg

Konferansa konuk olarak katılan yazar Yasemin Şenyurt ise travmayla büyüyen ve şizofreni tanısı konmuş birisi olarak, ‘Anlamlı Bir Yolculuk’ adını verdiği yaşam hikâyesini paylaşarak, ruh sağlığı problemleri yaşayan bireylerin toplum içinde, saygıyla tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Katılımcıların şizofreni hastalığına yönelik tüm sorularını tek tek yanıtlayan yazar Şenyurt, hastalığı ile baş etme sırasında verdiği mücadeleyi anlatarak, başından geçenleri ve azmin gücünü dikkat çekici örneklerle anlattı.

Konferansın sonunda Dr. Öğr. Üyesi Hilal Seki Öz ‘İnsanın Anlam Arayışı’ başlığı ile yaptığı sunumunda yaşamın maddi ve manevi anlamları olabileceği, manevi anlamların yaşama anlam katmada daha kalıcı olduğunu, ‘Yaşamın Anlamsızlığı’ söz konusu ise bununla mücadele edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Programın sonunda katılımcılara teşekkür belgeleri verilmesinin ardından program, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.